Osmák-Ubytování
Ubytování osmáka degu
Klec
Bydlení musí být připraveno dříve, než si osmáka nebo osmáky pořídíme. Dalším požadavkem je dostatečně velký prostor, minimálně 100x60x60cm. Vzhledem k tomu, že osmáci rádi šplhají, je také dobré mít ubikaci s několika patry větví.
Klec můžeme koupit nebo si ji vyrobit. Výhodou klece je lepší cirkulace vzduchu, snadnější zavěšení větví a doplňků. Na našem trhu je dostatek různých typů klecí. Klece se dají koupit ve specializovaných obchodech nebo si je můžete nechat vyrobit na zakázku. Sériově vyráběné klece mají tu nevýhodu, že spodní část je vyrobena z plastu a je nedostatečně vysoká.
Pro osmáky není většinou problém plastovou část prokousat a dostat se tak na "vytouženou" svobodu. Díky nízké spodní části osmáci vyhazují podestýlku do "blízkého" okolí. Další problémem těchto klecí je, že velké klece mají příliš velká oka, kterými mláďata osmáků mohou volně procházet. A naopak malé klece mají vhodnou velikost ok, ale prostor pro osmáky je zcela nedostačující. Velikost ok by neměla přesáhnout 2cm. Pro chov mláďat by měla být velikost ok ještě menší.
Pokud se rozhodneme nechat si vyrobit klec na zakázku, je dobré, aby spodní část byla ze skla a sloužila jako šuplík. Šuplík zajišťuje snadnější čistění klece.
Akvárium
Méně vhodnou alternativou je akvárium. Výhodami akvária jsou snadnější údržba, znemožnění vypadávání podestýlky a zbytků potravy. Také máme lepší přehled o osmácích, které můžeme pozorovat z více úhlů. Mezi nevýhody patří menší cirkulace vzduchu, většinou menší prostor a problém s umístěním napáječky.
Miska na potravu
Miska na krmivo by měla být dostatečně odolná a těžká, aby ji osmáci nemohli rozkousat a nerozbili ji. Nejlepší je keramická, která je volně ke koupení ve zverimexech.
Napáječka
Neměla by chybět v kleci osmáčka. Rozhodně nejsou vhodné misky na vodu. Podestýlka se do ní snadno dostane a osmáci ji velice rychle převrhnou. My máme k dispozici dva typy napáječek. První z nich je skleněná. Její výhodou je, že nekape. Mezi nevýhody patří malý obsah a někdy také přestane téct. Někdy pomůže naklonit ji asi o 30°.
Napáječka může být i z umělé hmoty s kovovou kuličkou. Oproti první napáječce má výhodu většího obsahu, ale na druhou stranu neustále kape. Tuto napáječku často používáme při delší nepřítomnosti. Obě tyto napáječky se umisťují z venkovní strany klece.
Existují ještě další typy napáječek - ptačí atd, které jsou nevhodné.
Miska s koupacím pískem pro činčily
Koupací písek osmákům slouží k očištění srsti od nečistot a různých parazitů, které mohou mít v srsti. Dá se koupit asi v každém zverimexu. Do klece jim ho dávejte v těžké keramické misce asi tak 1x-2x týdně po dobu 30 minut. Když jim ho tam necháte pořád, s největší pravděpodobností si z něho udělají záchod.
Podestýlka
Jako podestýlku na dno klece dávejte osmákům hobliny. Dobře sají vlhkost a jsou měkké, takže se osmákům po nich dobře chodí. Podestýlku měňte asi tak jednou až dvakrát týdně (záleží na počtu osmáků a na velikosti klece).
Hlavně jim nedávejte jako podestýlku kočkolit, po něm by měli podrápané pacičky. Já sama jim tedy místo hoblin kupuji lisované hobliny, pak nemají problémy s očičkama, které jim někdy od pilin hnisají.
Domeček
Osmáci potřebují taky domeček. Využívat ho budou když se něčeho leknou, nebo když budou mít mladé, ale nejčastěji budou spát na některé z širších větví. Domek by měl být dostatečně velký, aby se do něho vešli všichni osmáci. Já když mám jednoho osmáčka, tak mu úplně stačí jako domeček kokos, ve kterém je udělaná díra.
Návod na výrobu domečku z kokosu
Vezmu si kokos, nejlepší je když v obchodu koupíte co největší, aby se do něj osmáček pěkně vešel a mohl se v něm pak rozvalovat.
V kleci má náš osmáček dva druhy kokosků na spinkání.
První je takový, že kokos má uříznutou trochu špičku a je tam nechaný průměr cca 4 cm. Do něho si náš osmáček lehá, když je mu zima.
Pak má kokosek, který je uříznutý podélně, tím získáte vlastně dvě půlky. V kterém spí tedy nejčastěji :)
Z kokosu jsem nejdříve vydloubala hmotu kokosu ( jestli nechcete jíst vnitřek kokosu, tak můžete hmotu vydloubnout dlátem) a když byl vydloubaný, tak jsem ho nechala vyschnout na topení a pak jsem ho dala osmáčkovi do klece.
Jen se pak nelekněte, až ho bude v noci hlodat. Je to děsný zvuk, ale zvyknete si.
Větve pro šplhání
Další nezbytnou součástí klece jsou větve z ovocných stromů, které osmákům slouží ke šplhání a k obrušování řezáků. Do klece jim je upevníte do vzduchu pomocí drátu. Měly by být alespoň 3-4 cm široké, aby se na nich osmáci udrželi. Nedávejte jim do klece ostré větvičky, které by mohly osmáčka zranit!!!
Hračky pro osmáky
Velice důležitá je pro osmáky zábava. Proto není špatné pořídit jim kolotoč. Měl by mít průměr alespoň 25 cm a být z nerezu, umělou hmotu osmáci časem zničí. Také můžeme do klece umístit tlustý provaz nebo šňůru s navázanými korky. Můžete mu dát do klece i ruličky od WC papíru, s kterými si bude hrát a bude je i kousat. Náš osmáček má rád i hopíky. Přemisťuje ho v tlamičce po kleci ;-)
Ale největší zábavou pro osmáka je další osmák.