Morčata-Nemoci
Nemoci
Občas se stane, že nám morče onemocní, přestože mu věnujeme veškerou péči. Jak nemocem předcházet a co dělat, pokud se přesto u morčete nějaká nemoc vyvine, se ve zkratce dozvíte zde ze zkušeností chovatelů.
Pro kompletní informace o nemocech morčat a jejich léčbě doporučujeme navštívit webové stránky MVDr. Denisy Vítkové (chovatelská stanice morčat Cavia Bohemia).
Obecné informace
Karanténní opatření:
Ať už kupujeme nové chovné jedince nebo miláčky na mazlení, ze zverimexu nebo od chovatele, měli bychom po přinesení nového tvorečka zavést preventivní opatření pro zmenšení rizika přenosu chorob z nově příchozího na naše starousedlíky. Bohužel často bývá následující problematika opomíjena a je argumentováno chabými zdůvodněními, že již mnoho zvířat bylo přineseno a rovnou začleněno do domácího hejna morčat, aniž by se objevil nějaký problém. Karanténu bychom ovšem neměli podceňovat, protože jednoho dne při jejím zanedbání může nastat skutečně velmi vážná situace.
Po přinesení morčete domů bychom měli zvíře pozorně prohlédnout. Morče by nemělo mít výtok z očí nebo nosu a v kožíšku se nesmí nacházet holá místa, stroupky, případně pohybující se parazité. Je třeba všímat si i kvality výkalů a vzhledu moči (např. zda zvíře netrpí průjmy).
Nové zvíře je nejlepší umístit do odděleného výběhu a ještě lépe do jiné místnosti. Některé respirační choroby bývají přenosné kapénkovou cestou stejně jako u lidí. Současně je vhodné dávat si pozor i při běžné manipulaci, např. při čištění kotce, nejdříve čistit kotce domácích usedlíků a teprve nakonec kotec nového zvířete. Mytí rukou před i po manipulaci se zvířaty by mělo být samozřejmostí vždy - chráníte tak sebe i své mazlíčky.
Délka karantény je sporná záležitost. Rozhodně pár dní by bylo dobré nové zvíře v karanténě ponechat. Jak známo, u morčat se choroby vyvíjí bohužel velmi rychle a proto bývá po velmi krátké době zřejmé, že něco není v pořádku. Od věci není preventivní podání léčiv, především proti kokcidioze, případně preventivní postřik antiparazitárním přípravkem (např. Kadox). Ačkoliv všechny popsané zkušenosti vyhlížejí velmi jednoduše a logicky, bývá problematika často přehlížena a nedostatečně brána v potaz. Proto jsem chtěla znovu zopakovat základní principy, které drží naše chovy zdravé a kvalitní.
Některá onemocnění morčat:
Dýchací potíže
Příznaky: výtok z nosu, výtok z očí (slzení), obtížné dýchání či kýchání, apatie
Pokud u vašeho morčete zpozorujete některý z těchto příznaků, není radno jej podcenit. U morčat neplatí tak jako u lidí, že nachlazení je lehké onemocnění, právě naopak.
Je tedy důležité navštívit i s „obyčejným“ nachlazením veterináře. Ten pravděpodobně morčeti předepíše antibiotika (Borgal, Entrogal). My můžeme morčeti zvýšit přísun vitaminu C, a to buď přirozeně v potravě (hodně vitaminu C obsahují šípky, paprika), nebo rozpuštěním vitaminového prostředku do vody (Supervit S, Compositum C, Celaskon). Na podporu imunity můžeme morčeti nabídnout echinaceu (pokud máme rostlinku, můžeme listy, pokud ne, pak můžeme podat echinaceový sirup). Při léčbě antibiotiky je nutné podávat i probiotika pro znovuosídlení zažívacího ústrojí přirozenou mikroflorou.
Zažívací potíže
Průjem
Pokud má morče průjem (může být doprovázen nechutenstvím a apatií), ihned nasadíme dietu (seno, voda, probiotika) a co nejdříve navštívíme veterináře. Průjem u morčat je nebezpečný a mnohdy i obtížně léčitelný.
Tympanie
Příznaky: Morče nedokáže chodit ani se postavit na nohy, je apatické, může mít nafouklé bříško.
Toto onemocnění je způsobeno podáním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy či trávy/zeleniny, která nadýmá (zelí, jetel).
Nutné je co nejdříve (nejlépe IHNED) navštívit veterináře, protože morčeti se zvětšuje žaludek. Ten tlačí na vnitřní orgány a pokud se dostane až k plicím, morče se začne dusit a umírá. Veterinář pravděpodobně injekčně morčeti aplikuje léky.
Je nutné morče krmit senem (po stéblech) a vodou (z injekční stříkačky – bez jehly), než se zotaví a má dost energie, aby přijímalo potravu samo.
Parazité
Vši/všenky
Příznaky: morče se nadměrně škrábe, může mu začít vypadávat srst (zvláště u citlivějších zvířat), ale také nemusí být příznaky moc znatelné. Šedé podlouhlé tečky u kořenů chlupů, mohou se pohybovat.
Vši se živí krví a jsou přenosné na člověka, všenky se živí kožním mazem a šupinkami a člověka nenapadají. Na oboje jsou účinné např. Ivomec, Dectomax, Frontline, Arpalit neo, Diffusil, ...
POZOR! Důležité upozornění při odvšivování 1% Arpalitem:
POZOR na záměnu s 5% Arpalitem! Morče nesmí být březí. Může dojít k poškození plodu či potratu apod. Morče musí být, kvůli škodlivým výparům, umístěno ve vzdušné ubikaci. Tzn. např. při ploše 0,50 m² nesmí plné stěny přesáhnout výšku 30 cm. Ideální je klec s mělkým dnem. Z téhož důvodu nedávejte do ubikace budku! Pozor na zasažení očí a dýchacích cest! Raději si 1% Arpalit nastříkejte na ruce či hadřík a oblast hlavičky opatrně potřete. Nedoporučuje se, aby tento zásah prováděli děti!Postup:
1. den postříkat celý povrch morčete proti srsti co nejvíce ke kořínkům, až je morče mokré či spíše vlhké. Pak si ještě postříkejte ruce a srst řádně promasírujte. Nezapomeňte na nožičky... a sobě rychle a řádně umýt ruce!
3. den opakujte jako první den
7. den morče vykoupat, opatrně vyfénovat, pak případně nastříkat olejovým kondicionérem, učesat a je hotovo.Pokud máte více morčat, je lepší použít Frontline Spot on (0,1-0,3 ml / dle váhy morčete)
Pro zajištění zničení parazitů je dobré aplikaci po pár dnech zopakovat.
Svrab
Příznaky: Prořídlá srst, stroupky
Navštívit veterináře, ten aplikuje morčeti přípravek proti svrabu. U většiny druhů svrabu morčat není třeba se obávat přenosu na člověka.
Chirodiscoides caviae
Příznaky: velmi malého roztoče podlouhlého tvaru bílé barvy, který se v kožíšku jeví jako jemný posyp moukou. Při bližším zkoumání je možné velmi dobře zaznamenat pohyb roztočů a jejich prolézání srstí. Jejich škodlivý účinek na zvíře, konkrétně na srst, nebývá příliš velký, avšak snižují kvalitu srsti a zbytečně zvíře zneklidňují. Trvalý přenos na člověka nehrozí. Parazitují pouze na morčatech.
Léčba: Účinkují stejné přípravky jako pro hubení všenek. Biokill není příliš účinný, patrně proto, že obsahuje jako účinnou látku pyretridy, které nejlépe účinkují v nižších teplotách, kdežto morčecí chov je umístěn v teplotě 22 - 25 stupňů C. Naprosto spolehlivě však účinkuje Kadox spray.
Kožní onemocnění
Plíseň
Příznaky: vypadaná srst (většinou kulatá místa) se stroupky a bílým povlakem
Léčí se nejčastěji Imaverolem (koupele), Nizoralem. Léčba je zdlouhavá a je nutné ji aplikovat pečlivě pravidelně, abychom se plísně zbavili.
POZOR!!! plíseň je přenosná i na člověka, takže po dobu onemocnění se s morčetem nemazlíme, k aplikaci mastičky nejlépe používáme rukavice a po namazání si pečlivě myjeme ruce!!
Absces
Příznaky: na těle se vytvoří boule/bulka naplněná hnisem, pro morče bolestivá
Bohužel u morčat častý úkaz. Při nezahájení léčby absces praská a je nutno jej vydezinfikovat. Je zde ale riziko, že při prasknutí hnis vyteče směrem do těla morčete a hrozí otrava krve. Je proto lepší zajít k veterináři, který bouli propíchne/prořízne, vymačká hnis a ránu vydezinfikuje. V případě větších abscesů se odstranění provádí v celkové anestezii - viz album fotografií z operace abscesu.
Domácí rady a zkušenosti
Nadmutí (tympanie)
Dva dny po Silvestru...
...využila panička chvíli, kdy jí další rodinní dvounožci pohlídali to její nemohoucí mládě, a vyrazila nám nakoupit nějaké zeleninové dobroty. Byly jsme s holkama hodně vyděšené, protože na Silvestra večer k nám vlítnul pes pozvaných dvounožců a zavraždil naši kamarádku a Feldy maminku Kremroli. Tak jsme se napucnuly nabízenou okurkou, mrkvičkou, kousky kedlubny a ještě jsme dostaly pár kuliček hroznového vína, abychom si trochu obalily nervy. Předtím jsme vždycky kromě vody, sena a granulí, dostaly jen jeden druh zeleniny, většinou mrkev. Pak kolem nás ještě jezdila taková divná věc a vysávala kousky sena a podestýlky, kterými se nám podařilo obohatit koberec kolem našeho bydlení. To bylo třetího, jak to lidi počítaj. Odpoledne jsme si já a Roxy lehly a odpočívaly, protože nás začlo bolet bříško. Nemohly jsme chodit, neudržely jsme se na nožkách a padaly jsme na stranu. Když už jsme zkoušely jít, vystřelily jsme jako píchnuté vosou a tím jsme vyděsily všechny okolo. Tak jsme jen ležely na boku, vypadaly jsme jako že velmi pečlivě odpočíváme, vůbec jsme nebyly nahrbené jako jsou většinou nemocná morčata, ale bylo to prý nějak divné. Panička kolem nás začala poskakovat a nabízela nám okurku, ale my ji nechtěly. Při pohlazení jsme vrněly, ale většinou vrníme když je nám něco příjemné nebo když slyšíme zajímavý zvuk (a pak taky když se chceme pářit). Feldě jediné nebylo špatně, ale zase byla vyděšená co to s námi je, vyskočila ze spodku klece, kde jsme dočasně bydlely kvůli nějaké ré-kon-struksi, a odešla bydlet pod kočárek. K veterináři nás panička nevzala, protože si myslela, že nám stejně nepomůže, jako nepomohl před dvěma týdny mému manželovi Hrérušákovi, budiž mu krabice ne moc těsná. Navíc neměla v čem, auto mělo vybitou baterii, všichni kamarádi kolem nemocní a v horečkách, doma nachcípané dítě. Jo, k dítěti by záchranka přijela, ale pro nás toho moc není. (Kdybyste věděli o nějaké rozumné zvířecí záchrance, která by byla schopná pomoci i morčatům a ne jen psům a kočkám, napište nám sem mailík, dík, kvík.)
Takže začala tím, že nás trochu povzbudila čerstvou citronovou šťávou, pár mililitrů každé. Po té jsme se začaly vztekat a trochu s ní bojovat, usoudila tedy, že ještě nejsme odepsané a dala nám asi půl kapátka toho zázraku RodiCare Akut. Pak připravila nějakou zelenou kaši z prášku, kterou dostal na veterině Hrérušák, ale už ji chudák nevyužil. Já to jedla ochotně, strašně mi to vonělo, málem jsem rozkousla stříkačku. Roxy se trochu ošívala, ale taky to snědla. A zase jsme si ležely v našich chovátkách, jak říkáme těm pěkným oválným pelíškům, a bylo nám špatně. Panička byla zoufalá, až ji napadlo, že nám její syn půjčí svoje kapičky Sab Simplex, které má na bolení bříška. Působí tak, že odbublinkují obsah žaludku a střev a když je můžou miminka, tak my taky. Tak jsme každá dostala asi 15 kapek a rozmasírování bříška ve směru hodinových ručiček (opravdu festovní a každou volnou chvilku, když se nekrmilo nebo jinak neopatřovalo lidské mládě). A světe div se, trochu se nám ulevilo a během hodiny jsme se vyčůraly dochovátka (nebýt jeho, panička by to nepoznala), Roxy udělala jeden pěkně tvarovaný bobek, já sice takové neforemné, ale zato asi pět!
Abych nezdržovala, panička nás pochválila, přesunula na čisté seno a protože jsme ho zkoušely decentně okusovat, přistrčila nám kousek sušené šalvějové natě pod čumáčky, tu jsme si taky daly, moc hezky voní. To bylo kolem jedenácté večer, přes noc a námi zůstala vzhůru a dala nám ještě tu zelenou kaši se Sab simplexem a masírovala bříška. Ráno jsme trochu chodily a žraly seno, i jsme se podívaly do misky a ochutnaly nějaké zdravé granule na dobré trávení, RodiCare Basic se jmenují. Kolem poledne jsme žebraly a dostaly kousíček okurky. Teď je večer, ještě jsme unavené a máme dietku (až na ten kousek okurky), ale už chodíme normálně a pošťuchujeme se s Feldou, které se po našich hrátkách asi moc stýskalo. Tak mě napadá, Felda se nepřežrala nebo je chráněná svými vořešími předky?Shrnutí:
Příčina: pravděpodobně dietní chyba v kombinaci se stresem
Léčba: Sab Simplex + masáž bříška, podpůrná - RodiCare Instant, čerstvá citronová šťáva, RodiCare Akut
Dokrmování
Když jsme byli po operaci zubů...
...namíchala mi panička kaši, která se skládala z řepíkového nebo šalvějového čaje (tím mi předtím vyplachovala bolavou tlamičku) oslazeného glukózou a najemno namletých granulí RodiCare Basic. Původně mi míchala kaši z pytlíčku RodiCare Instant, ale ten jí došel a tohle mi dokonce chutnalo víc. Pak do toho ještě nakapala pár kapek RodiCare Akut, alfa-Vitam a Vitamin C, až jsem měl chvílemi strach, že budu mít hypervitaminózu. Ale vysvětlila mi, že tam toho zase tolik nekapala (nikdy nepřekročila denní dávku) a že s případným mírným nadbytkem vitaminů si i moje pohublé tělíčko poradí. Pak už mi nic nebránilo sápat se po stříkačce jen jsem ji uviděl.
Teď mě nutí jíst i na kousky rozkrájené jablko, okurku a banán, to všechno obalené s ovesnými vločkami a postavené do špičaté hromádky, aby se mi to dobře sbíralo bez spodních zubů (byly křivé, tak mi je vytrhli), ale pro jistotu mně minimálně jednou denně nabídne tuhle dobrotu. Mám pak víc energie zápasit s potravou, kterou ještě pořád neukousnu a špatně se mi sbírá bezzubou tlamičkou.